PASAULES ČEMPIONS / Чемпион мира

 

REŽISORS: Aleksejs Sidorovs

VECUMS +12

LOMĀS: Konstantīns Habenskis („Uguns“, „Daktere Liza“), Ivans Jankovskis („Uguns”), Vladimirs Vdovičenkovs („Salūts-7“ , „Papuča miljoni“), Viktors Dobronravovs („Palma“, „Uguns“) u.c.

ŽANRS: drāma

VALSTS: Krievija

 

PIRMIZRĀDE LATVIJĀ: 21.12.2021

 

ANOTĀCIJA:

Pats skandalozākais un dramatiskākais mačs šaha vēsturē filmā “Pasaules čempions”

31. decembrī kinoteātros skatāms „T-34“ un „Virzības augšup“ veidotāju jaunais darbs – ārkārtīgi spraigā drāma „Pasaules čempions“. Režisora Alekseja Sidorova un producenta Ņikitas Mihalkova jaunajā filmā ar aizturētu elpu vērosim Konstantīna Habenska, Vladimira Vdovičenkova, Ivana Jankovska, Viktora Dobronravova spēli un iegrimsim emocijās, kas 1987. gadā valdīja šaha mačā, kam vērīgi sekoja visā pasaulē.

Vēl joprojām šis mačs tiek uzskatīts par pašu skandalozāko visā šaha vēsturē. Filma aizvedīs skatītājus uz tālajām Filipīnām, kur norisinājās bezprecedenta cīņa par pasaules čempiona titulu. Pret 27 gadus veco ģēniju Anatoliju Karpovu (Ivans Jankovskis) – ideālistu, kurš ne reizi vien bija iekarojis šaha Olimpa pjedestālu – , spēlē augstākās klases meistars ar neprognozējamu raksturu – 47 gadus vecais Viktors Korčnojs (Konstantīns Habenskis). Miljoniem cilvēku pie TV ekrāna un radiouztvērēja sekoja mača gaitai.

Tā laika politiskajām struktūrām šis mačs savā ziņā bija nenoliedzama intelektuālā pārākuma simbols. Ainu vēl dramatiskāku darīja tas, ka Viktors Korčnojs pārstāvēja Šveici. Viņa emigrācija tika pielīdzināta dzimtenes nodevībai.

Virtuozā spēle turpinājās 110 dienas, tika izspēlētas 32 partijas, kas pilnīgi nokausēja abus šahistus. Nozīme ir katram sīkumam – ķermeņa valodai, roku un acu kustībām. Psiholoģisko spriedzi vairoja tumšu politisko spēku klātbūtne mačā. Spēlētājiem nūju ritenī bāza  īpaši nolīgti parapsihologi, hipnotizētāji, sektanti, kas deva pretiniekam slepenas zīmes.

Neprātīga psiholoģiska divkauja, stundām ilga nogurdinoša spēle, nervi kamolā, apslēpts niknums, nespēks, halucinācijas, bezmiegs, intrigas, novārtā atstāti tuvinieki un draugi – šāda cena maksājama par ceļu uz uzvaru.

“Pasaules čempions” ir filma par izaicinājumiem, kurus dzīvē nākas pieņemt,  par milzīgu atbildību un  tuvo un mīļo cilvēku nozīmi vislielākajās grūtībās.

 

REKLĀMAS RULLIS: