DUBULTNIEKS / The Double

 

Režisors:Ričards Aioade

Scenārijs:Ričards Aioade (pēc Fjodora Dostojevska darba)

Žanrs:komēdija, drāma, trilleris

Lomās:Džesijs Eizenbergs („Sociālais tīkls”, „Krāpšanas ilūzija”, „Romai – ar mīlestību”), Mia Vasikovska („Alise brīnumzemē”, „Izdzīvo tikai mīlētāji”, „Džeina Eira”)

Valsts:Lielbritānija

Pirmizrāde Latvijā:25.04.2014

 

Anotācija: 

Komiskais trilleris „Dubultnieks” aicina uz baisu tikšanos ar savu kopiju

Kāda būtu sajūta un ko jūs sacītu, ja kādu dienu darbavietā satiktu savu dubultnieku? Ārēji jūs līdzināties kā divas ūdens lāses, bet viņš, neraugoties uz izskatu, ir daudz perspektīvāks par jums. Darbā, saskarsmē ar citiem un flirtā dubultnieks ir galantāks. Viņš aizēno jūs, cenšas padarīt par savu atspulgu, līdz jūs – oriģināls – zaudējat savu personību un topat par nožēlojamu kopiju, otršķirīgu paša pakaļdarinājumu.

Komiskajā un dramatiskajā trillerī „Dubultnieks” („The Double”) šī situācija uzlūkota ar sarkasmu. Režisors Ričards Aioade ceļ gaismā piemirstu Fjodora Dostojevska stāstu un XIX gadsimta notikumus pārnes mūsdienās. Filmu jo iespaidīgāku dara lieliskā skaņa, spilgtie varoņi un smieklīgie dialogi, kas raisa arī žēlumu.

Saimons Džeimss ir bikls valsts ierēdnis, kolēģi viņu pazemo, meitenes ignorē. Dzīvodams tādu dzīvi, viņš kļūst gandrīz nemanāms. Kad birojā uzrodas darbinieks, kas mats matā līdzinās kolēģim, apkārtējie to itin kā nemana. Kaut gan ārēji jauniņais ir precīza Saimona kopija, viņu raksturi ir pilnīgi pretēji. Dubultnieks ir pašpārliecināts, pievilcīgs un izturas nepiespiesti. Pamazām viņš pārņem varoņa dzīvi un grūž Saimonu vēl lielākā izmisumā.

Džesijs Eizenbergs (Jessy Eisenberg) pārliecinoši tēlo Saimona un viņa dubultnieka dubultlomu. Skatītāji viņu labi pazīst pēc filmas „Sociālais tīkls” (par šo lomu viņš tika nominēts balvai „Oskars”) un „Krāpšanas ilūzija”. Kopā ar viņu jaunajā filmā tēlo poļu un austrāliešu izcelsmes aktrise Mia Vasikovska (Mia Wasikowska), kuru daudzi atceras pēc filmas „Alise brīnumzemē” un paši aktīvākie skatītāji – pēc Džima Džārmuša (Jim Jarmusch) pēdējā kinodarba „Izdzīvo tikai mīlētāji”.

Filmā jaušamas Franca Kafkas stila nianses, tā nežēlīgi atkailina mazā cilvēka bailes no pasaules, kas viņu nospiež; autori šķietami rotaļīgi iedziļinās personības unikalitātē. „Dubultniekā” nav rodams vienkāršs problēmu skaidrojums, un tie, kuriem nebūs pa prātam sirreālistiskais sižets, spēs saskatīt dziļāku jēgu un „Dubultnieka” spogulī ieraudzīs sevi.

 

Filmas reklāma: