«Baltais Ilknis” un trīs citu Džeka Londona labāko grāmatu ekranizācijas

Latvijas kinoteātros 25. janvārī startē Dž. Londona grāmatas „Baltais Ilknis“ („White Fang“) animācijas ekranizācija.

Šis romāns publicēts 1906. gadā. Animācijas ekranizāciju veidojis Aleksandrs Espigaress, kura filma “Misters Iluminators” („Mr. Hublot“) 2013. gadā saņēma “Oskaru” par labāko īsmetrāžas animācijas filmu.

Jaunais animācijas meistara darbs demonstrēts prestižajā Sandensas kinofestivālā un guvis augstu kinokritiķu un kino cienītāju vērtējumu. Skatītāji uzteikuši neparastu animācijas izteiksmes līdzekļu izmantojumu un ļoti aizkustinošo stāstu par vilku un cilvēku.

Šī filma vēsta par  indiāņu zemē augošo stipro, gudro, uzticamo pieradināto vilku Balto Ilkni.  Reiz vilks nonāk pie indiāņa Pelēkā Bebra, kurš viņu aizved uz savu ciemu. Pelēkā Bebra ciems tikai kādu laiku ir Baltā Ilkņa mājas. Drīz vien dzīvnieku ar viltu pārdod  sīkam cietsirdīgam nelikumīgu suņu cīņu rīkotājam. Baltajam Ilknim arvien nākas cīnīties par dzīvību un ciest cilvēku nežēlības dēļ.

Iepazīstināsim jūs ar vēl trim Dž. Londona darbu ekranizācijām.

“Sadursme” („Conflict“), 19361913. gadā publicēto Dž. Londona romānu “Niknais zvērs” („Abysmal Brute“) 1936. gadā ekranizējis Holivudas režisors Deivids Hovards ar nosaukumu “Sadursme”.

Filmas galvenais varonis ir bokseris Pets (Džons Veins), kurš pēc nenozīmīgām uzvarām nonāk profesionālajā ringā. Viņš sastop valsts negantākos cīnītājus. Pirms kādas cīņas Pets vienojas ar bokseri Korigenu (Vordoms Bondoms), ka zaudēs cīņā. Iepazinies ar skaistuli Modu (Džīna Rodžersa), filmas varonis pārdomā un dodas ringā, lai pierādītu, ka ir labākais. Pārsteidzīgais lēmums Petam var maksāt ne vien naudu, bet arī dzīvību.

“Cīnītājs” („The Fighter“), (1952)Pazīstamais režisors un dokumentālo filmu veidotājs Herberts Kleins 1952. gadā pabeidza drāmu par sportista atriebību, kuras pamatā bija Džeka Londona 1911. gadā uzrakstītais stāsts “Meksikānis”.

Šī filma ir vēstījums par talantīgo bokseri Felipi Rivjeru (Ričards Konte), kurš sēro par savu nonāvēto ģimeni. Viņam prātā tikai viena doma – nežēlīga atriebība tiem, kuri viņa mājās ieveduši nelaimi. Lai piepildītu iecerēto, Felipe atgriežas ringā ar vienīgo mērķi – nopelnīt pietiekami daudz naudas un nopirkt ieročus, kas, viņaprāt, palīdzēs sodīt visus, kuri vainojami mīļo tuvinieku nāvē.

“Ziemeļu imperators” („The Emperor of the North Pole“), 1973Leģendārais Holivudas režisors Roberts Oldričs 1973. gadā piedāvāja filmu pēc Dž. Londona autobiogrāfiskā stāsta “Ceļš” par cilvēcību un īstu gribasspēku.

Darbība risinās Lielās krīzes laikā, kad daudzi zaudē darbu un mājas. Cilvēki dzīvo uz ielas vai dodas meklēt laimi. Tiem, kuri nolēmuši braukt uz ziemeļiem, ir jātiek vilcienā, bet tur bezsirdīgs pavadonis aukstasinīgi nonāvē visus “zaķus”. Kādudien viens no nelikumīgajiem ceļotājiem met izaicinājumu sadistam, daudzu nevainīgu cilvēku slepkavam.