5 lieliskas filmas par futbolu

Pasaules futbola čempionāta priekšvakarā kinoteātros sāks demonstrēt vienu no pēdējā laika spilgtākajiem kinodarbiem – „Treneri“ („Coach“).

Tas ir stāsts par profesionālo futbolistu Juriju Stoļešņikovu (Daņila Kozlovskis), kurš, būdams valsts izlasē, vienā no izšķirīgajām spēlēm netrāpa vārtos soda sitienu. Sarūgtinošās neveiksmes dēļ viņš zaudē vietu izlasē un ir spiests beigt karjeru.

Vienā acumirklī viņš ir zaudējis visu, un miljoniem cilvēku uzskata viņu par tautas ienaidnieku. Jurijam piedāvā trenēt vāju provinces futbola komandu, kurai tomēr ir lielas izredzes.  Viņa dzīvē sākas jauns posms.

Filmas režisors ir Daņila Kozlovskis (“Ekipāža”, “Spiegs”, “Leģenda Nr. 17”) – viens no pašiem populārākajiem un visvairāk iecienītajiem Krievijas aktieriem. Viņš ne vien debitējis režijā, bet bijis arī viens no filmas producentiem un scenārija autoriem.

Gaidot šo filmu kinoteātros un pasaules čempionātu futbolā, atcerēsimies piecas kino vēsturē pašas spilgtākās filmas par futbolu.

„Uzvara“ („Victory“), 1981. g.Darbība risinās gūstekņu nometnē Otrā pasaules kara laikā. Bijušais futbolists Kolbijs (Maikls Keins), nebrīvē meklēdams laika kavēkli, nodibina ieslodzīto futbola komandu.

Viņam izdodas pārliecināt vācu virsniekus, lai sarīko viņa komandas maču ar Trešā reiha šā sporta veida profesionāļiem.

Mača dienā notiek kas briesmīgs…

„Vārti!“ („Goal!“), 2006. g.Parasts Losandželosas puisis Santjāgo Munjess (Kuno Bekers) kopā ar tēvu tīra bagātnieku baseinus un brīvajā laikā ielu līgā spēlē futbolu.  Reiz viņu pamana bijušais Anglijā populārā futbola kluba „Newcastle United“ spēlētājs Glens Fojs (Stīvens Dileins). Sajūsmināts par puiša neatlaidību un centīgumu, Glens sarīko viņam braucienu uz Lielbritāniju, kur viņš varēs īstenot savu sapni – kļūt par profesionālu futbolistu.

„Maradona“ („Maradona by Kusturica“), 2006. g.Režisora Emira Kusturicas filma ir stāsts par leģendārā futbolista Djēgo Maradonas dzīvi, attiecībām ar sievietēm un draugiem, par nežēlīgo  cīņu pret atkarību no narkotikām, par siltajām attiecībām ar revolucionāru Fidelu Kastro un ciešo saikni ar prezidentu Ugo Čavesu.

Filmā ir daudz brīnišķīgu, līdz šim nezināmu kadru no Maradonas dzīves, ko pavada lieliska mūzika un dialogi par leģendāro personību.

„Nolādētais United“ („The Damned United“), 2009. g.Brits Toms Hūpers 2010. gadā saņēma balvu “Oskars” par labāko filmu „Karaļa runa” („The King‘s Speech“). Gadu agrāk viņš piedāvāja tikpat intriģējošu stāstu par kādu izcilu personību. Sižeta centrā ir pēc traumas sportista karjeru beidzis 29 gadus vecs futbolists Braiens Klafs (Maikls Šīns), kurš nolēmis izmēģināt spēkus trenera amatā. Taču izdarīt to ir grūti.  Vispirms viņam ir jāiegūst komandas uzticība… Tikai tad viņi kopā varēs kaldināt uzvaras.

„Pelē: Leģendas dzimšana“ („Pele: Birth of a Legend“), 2016. g.Ļoti patiess un dziļš stāsts par visu laiku labāko futbolistu – leģendāro brazīlieti Pelē (Kevins de Paula), kura ceļš nav bijis rozēm kaisīts. Sižeta centrā ir jaunais un nevienam vēl nezināmais puisis, kurš neatlaidīgi tiecas pēc sava mērķa – spēlēt valsts izlasē. Pirms viņa sapnis īstenosies, viņam būs jāiztur daudz smagu pārbaudījumu, kas salauztu pašu stiprāko cilvēku.