5 filmas, kuras iedvesmojušas radīt kinostāstu par neuzvaramo komandu

Pēc Jaungada Latvijas kinoteātros sāks demonstrēt emocionālo, vīrišķīgo un iedvesmojošo sporta drāmu par basketbolu „Virzība augšup“ – kinostāstu par slaveno Padomju Savienības un Savienoto Valstu izlases maču 1972. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Minhenē.

Filmu, kurā tēlo Rīgas Mihaila Čehova Krievu drāmas teātra aktieris Kirils Zaicevs, eksperti jau dēvē par vienu no labākajiem basketbolam veltītajiem projektiem, kas līdzvērtīgs šādiem Holivudas projektiem.

Galveno lomu tēlo viens no mūsdienu labākajiem Krievijas kinoaktieriem Vladimirs Maškovs. Filmā piedalījušies talantīgie aktieri Andrejs Smoļakovs („Zvaigzne“, „Staļingrada“) un Sergejs Garmašs („Partneris“, „Ekskursante“).

Šī stāsta inscenējums lielajam ekrānam tika uzticēts lielisko, kritikas un skatītāju augsti vērtēto filmu „Ekipāža“ un „Leģenda Nr. 17“ veidotājiem. Viņi centušies pēc iespējas precīzāk rekonstruēt 1972. gada notikumus un patiesi attēlot komandu, kura basketbola laukumā paveica īstu brīnumu.

Filmas veidotājus iedvesmojušas pazīstamas Holivudas filmas, dokumenti un šo notikumu dalībnieki, kuri vēlāk bijuši režisoru un scenāristu padomdevēji, lai radītu izcilu filmu par basketbolu.

Gaidot tikšanos ar jauno filmu „Virzība augšup“, ko Latvijā sāks demonstrēt 5. janvārī, atcerēsimies piecus vislabākos projektus par šo unikālo sporta veidu, kuriem visā pasaulē ir miljoniem cienītāju.

„Viņa spēle“ („He Got Game“), 1998. g.Pazīstamā afroamerikāņu kinematogrāfista Spaika Lī filmas (viņš ir arī scenārija autors) galvenajam varonim lemts sūrs liktenis – viņam piespriests 15 gadu cietumsods par paša sievas slepkavību.

Džeiks Šatlsvorts (Denzels Vašingtons) uz dažām dienām tiek brīvībā, lai pārliecinātu dēlu, talantīgu basketbolistu, izmantot savus dotumus un izvēlēties pareizo ceļu – iestāties īstajā universitātē. Tas nav viegls uzdevums, ņemot vērā to, kādu ļaunumu Džeiks nodarījis un kādām acīm dēls skatās uz viņu.

„Baltie neprot lēkt“ („White Men Can‘t Jump“), 1992. g.Lieliska Rona Šeltona krimināldrāma par rasu atšķirībām, ielu likumiem, azartspēlēm un vīru sportu, pret kuru nav vienaldzīgi ne lielie, ne mazie.

Filma vēsta par diviem basketbola laukumu blēžiem. Sidnijs (Veslijs Snaipss) un Billijs (Vudijs Harelsons) izkrāpj naudu lētticīgiem ielu basketbola spēlētājiem. Reiz viņu numurs izgāžas, puiši zaudē gandrīz visus ietaupījumus. Nevēlēdamies atzīt savu vainu, viņi izdomā pavisam jaunu plānu, lai tiktu pie lielā piķa un atzinības Losandželosas ielās.

„Ceļš uz slavu“ („Glory Road“), 2006. g.Drāma, kurā risināta viena no XX gadsimta 60. gadu svarīgākajām sociālajām problēmām – rasisma problēma. Tas ir reālos notikumos balstīts stāsts par cilvēku, kurš daudzus spējis iedvesmot.

Teksasas treneris Dons Heskinss (Džošs Lūkass) 1966. gadā uzņem savā studentu basketbola komandā tumšādainus spēlētājus. Šis solis tā laika basketbolā bija revolucionārs jauninājums, un sportā visas rases kļuva vienlīdzīgas. ASV basketbola cienītāji vēl joprojām tur godā D. Heskinsu. Tā ir drāma par draudzību un uzticību, par centieniem kaut uz mirkli darīt pasauli labāku.

„Treneris Kārters“ („Coach Carter“), 2005. g.Filmas sižets balstīts reālos notikumos Kalifornijas štata Ričmondā 1999. gadā.

Galvenais varonis ir skolas treneris Kens Kārters (Semjuels L. Džeksons). Viņam ir stingra un labi pārdomāta taktika – skolēni nedrīkst rādīties sporta zālē, kamēr sekmes nav labas. Tā vieno skolas komandu cīņā par augstu vietu valsts čempionātā.

Lai gan jaunie basketbolisti un viņu vecāki diez cik pozitīvi nevērtē trenera piespiedu paņēmienus, galu galā viņš sasniedz mērķi un izveido komandu, par kuru var sapņot katrs sporta profesionālis.

„Indiānas komanda“ („Hoosiers“), 1986. g.1954. gadā mazā Indiānas štata pilsētiņā ierodas basketbola treneris ar aizdomīgu pagātni Normens Dīls (Džīns Hekmens) un nolemj vest uz čempionātu vājo vietējo komandu.

Viņa pagātne un pilsētiņas iedzīvotāju krasi atšķirīgie uzskati rada lielus šķēršļus. Tikai basketbols liek viņam saņemties un mainīties, lai līdz ar savu komandu uzvarētu visus pretiniekus.

Filmas sižets balstīts reālos notikumos. Tā nav tikai filma par sportu. Šī ir filma par cilvēcīgumu un kritisku attieksmi pret sevi.

Jaunā iedvesmojošā sporta drāma par basketbolu „Virzība augšup“ kinoteātros jau no 5. janvāra.