Kino vēsture kopā ar komēdijas „Madāma“ zvaigzni Hārviju Keitelu

No dažu aktieru lomām varētu izveidot visas kino vēstures mozaīku. Noteikti vismaz daļu. Viens no viņiem ir Hārvijs Keitels, kas piedalījies pašās spilgtākajās klasiskajās krimināldrāmās, detektīvos, meinstrīma drāmās un neatkarīgo studiju filmās.

Būdams  Ņujorkas drāmas skolas students, Hārvijs Keitels jau sāka sadarbību ar Mārtinu Skorsēzi. 1967. gadā abi debitēja detektīvā „Kas klauvē pie manām durvīm?“. Pirmais kopdarbs, kas guva panākumus, bija 1973.gada gangsterfilma „Ļaunās ielas“ ar otras itāliešu izcelsmes amerikāņu zvaigznes Roberta de Niro piedalīšanos – viena no ASV visu laiku labākajām gangsterfilmām. De Niro saņēma Amerikas kinokritiķu asociācijas balvu par labāko otrā plāna lomu. Keitels vēlreiz sastapa Skorsēzi un de Niro psiholoģiskajā trillerī „Taksists“, kas guva Amerikas publikas un kritiķu atzinību, saņēma 4 „Oskara“ nominācijas, Kannu kinofestivāla un Britu akadēmijas balvu.  Filmā debitēja tolaik 13 gadus vecā Džodija Fostere, kas tūdaļ tika nominēta „Oskaram“ par labāko otrā plāna lomu.

Keitela filmogrāfijā nākamā bija Ridlija Skota 1977. gada filma „Duelanti“,  kas tika  nominēta BAFTA balvai. Sekoja virkne vēl spilgtāku filmu un lomu. Mārtina Skorsēzes episkajā drāmā „Pēdējais Kristus kārdinājums“ Hārvijs Keitels tēloja vienu no galvenajām lomām – Jūdu, filmēšanas laukumā kopā ar viņu bija Vilems Defo (Jēzus Kristus) un Deivids Bovijs (Poncijs Pilāts). Par kulta filmu kļuvusī R. Skota pretrunīgi vērtētā „Telma un Luīze“ sagādāja Keitelam vēl vienu nomināciju, otrā plāna aktierim Bredam Pitam – Holivudas zvaigznes statusu, citiem aktieriem Sūzanai Sarandonai, Džīnai Deivisai, Maiklam Medsenam, Stīvenam Tobolovski kļuva par atspēriena punktu nopietnām lomām. Pērn ASV Kongresa bibliotēka „Telmu un Luīzi“ iekļāva nacionālajā filmu reģistrā, jo tai ir kulturāla, vēsturiska un estētiska vērtība.

Pēc gada, 1992. gadā, filmā „Trakie suņi“ Keitels atkal bija redzams kopā ar Medsenu, kā arī ar Timu Rotu, Stīvu Bušemi un Kventinu Tarantīno . Filma atzīta par krimināldrāmas pērli, Tarantīno – par melnā humora meistaru kino; filma saņēma 9 balvas no 15. Kventina Tarantīno nākamais darbs pārspēja visus nomināciju un balvu rekordus (60 balvas, „Oskars” par labāko scenāriju) – tā ir kulta filma „Lubene“ (1994). Hārvijs Keitels tajā tēloja otrā plāna lomu – Vilku, bet „Lubenē“ nav mazsvarīgu lomu, jo Tarantīno ir nozīmīgs katrs scenārija sīkums. Šajā filmā režisors – neatkarīgā kino dieveklis –  sapulcināja sapņu komandu, sākot ar Umu Tūrmani, Džonu Travoltu, Semjuelu L. Džeksonu galvenajās lomās un Brūsu Vilisu, Timu Rotu, Amandu Plammeri, Hārviju Keitelu, Rozannu Ārketi, Stīvu Bušemi, Kristoferu Volkenu otrā plāna lomās.

Keitela meistarība izpaužas ne tikai gangsterfilmās. Spilgti galveno lomu viņš tēloja Džeinas Čempiones 1992. gada drāmā „Klavieres“, kas saņēma 3 „Oskarus“ un Kannu kinofestivālā tika atzīta par gada labāko filmu. Līdzīga ir Paolo Sorrentīno muzikālā filma „Jaunība“, kurā Keitels 2015. gadā spēlēja duetā ar lielisko dramatisko aktieri Maiklu Keinu. Šī filma saņēma 2 „Oskarus“ un 35 balvas.

Tomēr režisoriem Keitels šķiet piemērotāks sliktā kruķa lomām, varbūt tāpēc viņš tās tēlojis biežāk. Šajā sarakstā ir virkne kulta filmu: „Sliktais leitnants“(1992), „Policisti“ (1997) ar Robertu de Niro un Silvestru Stalloni, „Sarkanais pūķis“ (2002) ar Entoniju Hopkinsu, Edvardu Nortonu un Ralfu Fainsu. Tomēr Keitels ir atzīts pārtapšanas meistars un sekmīgi tēlojis arī citādas lomas – nesavtīgo tēvu Roberto Rodrigesa kulta fantāzijas filmā „No saulrieta līdz saullēktam“ (1996), kara zemūdenes komandieri  „U 571“ (2000),  ieslodzīto komēdijā „Viesnīca „Diženā Budapešta““  (2014) ar Ralfu Fainsu galvenajā lomā.  „Viesnīca „Diženā Budapešta““  ir filma kino estētiem un gardēžiem, neatkarīgā režisora Vesa Andersona darbs. Filma ieguvusi 4 „Oskarus“,  127 balvas un 217 nominācijas citos kino konkursos.

Aktieris un producents Hārvijs Keitels negrasās beigt karjeru. Zvaigznes izskats neatbilst vecumam, un pašlaik viņš piedalās vairākos kino projektos, kuros vēl joprojām tēlo  superdžekus. Drīzumā kinoteātros demonstrēs jauno komēdiju “Madāma”. Aktieris tēlo sarkastisku amerikāņu bagātnieku, kurš Parīzē kopā ar sievu iesaistījies savas kalpones romantiskajās intrigās. Ar Hārvija Keitela un viņa filmas partneres Tonijas Koletes snobu duetu kontrastē Rosi de Palmas varones sievišķīgā nemākslotība, franču režisores Amandas Stērsas filmā radot tiešām jautru, romantisku un aizraujošu gaisotni.