TEISIK / Double, The

 

Režissöörid:Richard Ayoade

Tootjamaa:Suurbritannia

Osades:Jesse Eisenberg, Mia Wasikowska, Wallace Shawn, Noah Taylor

Kinodes alates:2014.04.18

 

Filmi info:

Komöödiasugemetega draamas „Teisik” toimub hirmuäratav kohtumine iseenda koopiaga

Mida te tunneksite, kui ühel päeval tööle saabudes kohtaksite seal oma teisikut? Oma täpset füüsilist prototüüpi, kes peale identse välimuse on teist ka palju perspektiivikam. Teisik töötab, suhtleb ja flirdib teist peajagu paremini. Ta püüab jätta teid enda varju, et originaal kaotaks ennast isiksusena ja muutuks iseenda haledaks koopiaks.

Koomiline, kuid samal ajal ka dramaatiline thriller „Teisik” („The Double”) püüab antud olukorrale vaadata sarkastilise pilguga. Lavastaja Richard Ayoade on hakkama saanud Fjodor Dostojevski unistuste hõlma vajunud romaani rabava adaptsiooniga. Vahetades romaani Vene olustiku 1950ndate värvinguga Ameerika vastu, pakub film visuaalset naudingut, mis on üheaegselt nii luupainajalikult hall kui ka piiritult paeluv. Filmi tegevustik  toob vaatajani bürokraatiamaailma, lõputu kontoriruumi ja pimeduse. Kuigi film on tihti sünge ja halba ette kuulutav, on seal ka inimlikkust ja lootusetunnet.

Simon on häbelik mees, keda mõnitavad kolleegid ja ignoreerivad tüdrukud. Elades sellises atmosfääris on ta praktiliselt kõigi jaoks nähtamatu. Kui aga kontorisse ilmub tööle Simoni täpne koopia, ei pane seda keegi isegi tähele. Kuigi välimuselt on uus kolleeg Simoni teisik, on nende iseloomud kardinaalselt erinevad. Uus kolleeg on enesekindel, karismaatiline ja vabameelne, mis omakorda muudab Simoni elu veelgi väljakannatamatumaks.

Jessy Eisenberg („Sotsiaalvõrgustik”) on (kahekordselt) kütkestav peategelane ja Mia Wasikowska („Alice imedemaal”) samaväärselt võluv ja veetlev ta ihalduse objekti Hannah’na.

„Teisik” on kaval Dostojevski käsitlus, mis kajastab kirjaniku põhiteemasid kinolinal, olles võrdväärselt häiriv ja paeluv. „Teisik” ei anna lihtsaid vastuseid. Neid, keda ei rahulda sürrealistlik süžee, võivad vabalt heita pilgu peeglisse ja leida iseenda peegeldusest tunduvalt sügavama mõtte.

 

Treiler: