RASPUTIN / Распутин

 

Režissöör:Irakli Kvirikadze

Žanr:ajalooline draama

Tootjamaa:Venemaa, Prantsusmaa

Näitlejad:Gérard Depardieu, Fanny Ardant, Vladimir Maškov, Filip Jankovski, Irina Alfjorova jt.

Kinodes alates: 2013.12.20

 

Filmi info:

Prantsuse kinokuulsus Gérard Depardieu kehastub Rasputiniks

See, et Grigori Rasputini rollis astub üles Gérard Depardieu, on küll väga oluline, kuid mitte peamine põhjus selle filmi vaatamiseks.  Teades Gérard Depardieu viimase aja tegemisi ja avaldusi, ei tule selline roll üllatusena. Depardieu’st on saanud Venemaa kodanik ja see pole ka tema esimene filmiroll Venemaast pajatavas filmiloos. Võimalik, et just osalemine selles filmis aitas prantslasel veelgi sügavamalt õppida tundma piiritut vene hinge.

Venemaad ja Prantsusmaad on sajandite vältel ühendanud nähtamatu sild, mis on siiani säilinud. 19. sajandil rääkisid Vene aristokraadid buduaarides prantsuse keelt või lisasid oma kõnesse vähemalt mõnedki prantsuskeelsed fraasid. Prantslased on venemaalastele alati sümpaatsed olnud. Film jutustab raskest ajajärgust Euroopa ajaloos, mis osutus Venemaale aga saatuslikuks.

Neil segastel aegadel ilmub Vene tsaari lähikonda saladuslik Grigori Rasputin, kes aitab parandada raskelt haige troonipärija tervislikku seisundit ja saadab korda tõelisi imetegusid. Tsarinna Aleksandra Fjodorovna uskus, et Rasputin on Jumalast äravalitud saadik, kelle ettekuulutusi peab igal juhul järgima. Rasputin püüdis mõjutada läbi keisrinna riigivalitsemist ning tema poolt vastu võetavaid poliitilisi otsuseid ja protsesse, mis tekitas Vene eliidi seas tugeva vastumeelsuse. Usuti, et Rasputin hukutab nii tsaariperekonna kui ka riigi.

See salapärane persoon sekkus üha enam poliitikasse ja mõjutas keisri otsuseid. Kirikuringkonnad süüdistasid teda ketserluses, aristokraatia aga liiderlikkuses. Rasputinit võib mingil määral võrrelda tänapäeva superstaariga, keda jälitab nii kollane press kui paparatsod.

Lisaks Gérard Depardieu‘le ja Fanny Ardant‘ile mängivad filmis Venemaa filmistaarid Vladimir Maškov, Filip Jankovski, Irina Alfjorova ja paljud teised suurepärased näitlejad. Kuna Rasputini eluloos on küllaga valgeid laike, näevad vaatajad intriigiderohket draamat täiesti uutes toonides.

 

Videod: